skip navigation

PA Teams

Ultimate PA Teams are based out of the Fort Washington, Berks County, and Chester County areas. We look to develop and train our young athletes to be the best in the area. For 15 years, Ultimate’s teams have become well known among the college recruiting circuit. We take a lot of pride in developing our players in all facets of the game. We are here to make you the best you can be! Play Ultimate!

  • Summer 18 Team Placements!
  • Summer 18 Team Placements!
  • Summer 18 Team Placements!

SUMMER 2018 TEAM PLACEMENTS

PA 2019 BLUE

# Last Name GradYear
1 Senyk 2019
2 Redpath 2019
4 Barr 2019
6 Bartosh 2019
9 Santora 2019
10 O'Brien 2019
11 McNulty 2019
14 Avery 2019
17 Natoli 2019
19 Raech 2019
20 Allen 2019
24 Heckard 2019
29 E. Coyne 2019
30 Adam 2019
31 Rader 2019
41 Shaefer 2019
44 Kenrick 2019
47 Bucher 2019
52 Pasquale 2019
54 Coles 2019
55 Clark 2019
60 Morrison 2019

PA 2019 WHITE

# Last Name GradYear
4 Doyle 2019
5 Capozzoli 2019
7 A. Coyne 2019
10 Nguyen 2019
15 Wahlers 2019
16 Lund 2019
18 Pennoni 2019
22 Green 2019
25 Steinmetz 2019
28 Scutt 2019
32 Chimento 2019
33 Machado 2019
45 Shannon 2019
46 Conners 2019
48 Talluto 2019
51 Richick 2019
57 Mashore 2019
58 Bram 2019
5 Blumenfeld 2019

PA 2020 BLUE

# Last Name Position GradYear
1 Baskin A 2020
7 Moore A 2020
20 Forman A 2020
21 Pace A 2020
16 Fiore M 2020
2 Tilton M 2020
11 Case M 2020
12 Gormley M 2020
25 Hogarth M 2020
34 Hower M 2020
9 Rothman M 2020
15 Olexa M 2020
19 C. Johnston M/D 2020
6 Jones D 2020
3 MacMurray D 2020
4 Brewer D 2020
5 Thistlewaite D 2020
23 Carrie Johnston D 2020
13 Ferry D 2020
10 McGarry D 2020
37 Gallagher GK 2020
7 Tydings GK 2020
0 Ciarrocchi M 2020
14 Rama A 2020

PA 2020 WHITE

# Last Name Position GradYear
8 Belfatti A 2020
18 Carey M 2020
22 Wurzbach A 2020
17 Venit A 2020
26 Newby D 2020
27 Romano M 2020
28 Banks GK 2020
29 Tavani A 2020
32 Velis M 2020
33 Gill D 2020
35 Ring GK 2020
37 Connolly M 2020
38 Fox D 2020
39 Williams D 2020
15 Ferriolo M 2020
24 McGowan M 2020
30 Grassi M 2020
31 Mueller D 2020

PA 2021 BLUE

# Last Name Position GradYear
6 McCarry A 2021
4 Ammerman A 2021
26 Chiodo-Ortiz A 2021
36 Esgro A 2021
34 Smith M 2021
1 Raech M 2021
13 Dougherty M 2021
21 Clark M 2021
22 Jones M 2021
39 Nelson M 2021
18 Foster M 2021
25 Lyon D 2021
20 Fiedler D 2021
30 Hanson D 2021
5 Antonacio D 2021
31 Eberl GK 2021
28 Healy GK 2021

PA 2021 WHITE

# Last Name Position GradYear
38 Szilagyi A 2021
33 DiSanto A 2021
9 Landmesser A 2021
32 Vliet A 2022
14 Conners A 2021
15 Hopkins M 2021
10 Rohrbach M 2021
8 Corrado M 2021
41 Herbst M 2021
37 Lannie M 2021
24 Newhall M 2021
35 Adams D 2021
11 Reichwein D 2021
29 Short D 2021
18 Kennedy D 2021
31 Gerrity D 2021
17 Brady GK 2021
2 Tavani GK 2021

PA 2022 BLUE

# Last Name Position GradYear
21 Montgomery A 2022
2 Hanson A 2022
8 Donovan A 2022
27 Yilanjian A 2022
3 Cross A/M 2022
7 Ernst M 2022
23 Heinerichs M 2022
33 Victor M 2022
1 Coan M 2022
11 Parsells M 2022
15 Meyer M 2022
19 DiMartile M 2022
9 Mandato M/D 2022
6 Hark D 2022
4 Dooley D 2022
20 Ragas D 2022
22 Loughery D 2022
18 Murphy GK 2022
31 Roesing A 2022

PA 2022 WHITE

# Last Name Position GradYear
17 Pierce A 2022
28 Kolton A 2022
26 Landmesser A 2022
30 Rhodes A 2022
36 Comes A 2022
37 Cooper A 2022
38 Reardon A 2022
14 Fiore M 2022
39 Varilla M 2022
40 Mullen M 2022
29 Nolin M 2022
35 Cardaci D 2022
13 Mankovich D 2022
34 Machado D 2022
12 Tancredi D 2022
10 Eby D 2022
32 Rosica D 2022
16 McCaffery D 2022
25 Winebrenner GK 2022

PA 2023

# Last Name Pinnie GradYear
1 Kirkpatrick A 2023
7 Fleitas A 2023
11 Mandato A 2023
18 Halpert A 2023
19 Hollinger A 2023
15 Games A 2023
2 KK Lerch M 2023
10 Donovan M 2023
6 Natoli M/D 2023
16 Beck M 2023
17 Bickell M 2023
5 Sanelli D 2023
14 Hardenburg D 2023
9 Burnetta D 2023

PA 2023/2024

# Last Name Pinnie GradYear
23 Machado A 2023
1 Borek A 2024
4 Kashmer A 2023
7 MacMurray A 2024
31 Buggy A 2024
21 Cardaci M 2023
13 Winebrenner M 2023
9 Ippoldo M 2024
15 K. O'Donnell M 2024
16 R. O'Donnell M 2024
17 Tesche M 2024
2 Posey M 2024
4 Unzicker M 2024
13 Naylor M 2025
18 Morrissey D 2024
6 Ernst D 2024
10 Goodridge D 2024
25 Gannon D 2023
40 Dwyer D 2023
20 Keller D 2023
27 Mandeville GK 2024

PA 2024/2025

# Last Name Pinnie GradYear
5 Fix A 2024
20 Feder A 2024
28 Fazio A 2024
30 Stever A 2025
26 Mankovich A 2025
29 Fleitas A 2025
22 Keller M 2024
8 N. Brady M 2024
12 Macintosh M 2024
14 Mela M 2024
3 Craig M 2024
23 McCaffrey M 2024
25 Sack M 2026
22 Brewer M 2025
2 Posey M 2026
19 Cenci D 2024
11 B. Brady D 2024
26 Verespy D/GK 2024

About Our Teams

Gold, Blue & White Teams

Ultimate Lacrosse hosts Blue & White teams per graduation year.  Every spring we hold a placement practice where we split our players into the summer teams that they will show best on. All coaches are on hand to make sure that we create competitive, skilled teams that will play well together.  We now have GOLD Teams that are primarily composed of “committed” players.

PA Practice Site

Germantown Academy
340 Morris Rd.
Fort Washington, PA 19034

Directions

PENNSYLVANIA LACROSSE

Our rosters include players from across
seventy-three different towns in PA and DE.

Abington, PA Lansdale, PA Wallingford, PA
Allentown, PA Lower Gwynedd, PA Warminster, PA
Ambler, PA Lumberville, PA Warrington, PA
Ardmore, PA Macungie, PA Wayne, PA
Berwyn, PA Malvern, PA West Chester, PA
Blue Bell, PA Maple Glen, PA Wyncote, PA
Bryn Mawr, PA Meadowbrook, PA Wyndmoor, PA
Chalfont, PA Media, PA Wynnewood, PA
Churchville, PA Morton, PA Yardley, PA
Collegeville, PA Narberth, PA Hockessin, DE
Doylestown, PA New Hope, PA Newark, DE
Dresher, PA Newtown Square, PA Sinking Spring, PA
Eagleville, PA Newtown, PA Southampton, PA
East Norriton, PA Norristown, PA Spring House, PA
Flourtown, PA North Wales, PA Springfield, PA
Fort Washington, PA Oreland, PA St. Davids, PA
Fountianville, PA Perkasie, PA Swarthmore, PA
Furlong, PA Phila, PA Wallingford, PA
Gladwyne, PA Philadelphia, PA Warminster, PA
Glenside, PA Plymouth Meeting, PA Warrington, PA
Gwynedd Valley, PA Reading, PA Wayne, PA
Harleysville, PA Rose Valley, PA West Chester, PA
Hatboro, PA Rydal, PA Wyncote, PA
Haverford, PA Schwenksville, PA Wyndmoor, PA
Havertown, PA Sellersville, PA Wynnewood, PA
Holland, PA Sinking Spring, PA Yardley, PA
Huntingdon Valley, PA Southampton, PA Hockessin, DE
Ivyland, PA Spring House, PA Newark, DE
Jenkintown, PA Springfield, PA
Lafayette Hill, PA St. Davids, PA
Langhorne, PA Swarthmore, PA